2008-04-07

Izmaelis. Šį kartą apie knygą.

Visokiais, plačiai prieinamais internetinių pokalbių protokolais (IRC, DC++ ir pan.) nepažįstami žmonės man kartais lakoniškai parašo kažką panašaus į "gera knyga". Na, kartais dar pasisveikina. Dialogas būna itin trumpas nes į mano atsakymą paprasčiausiai mažai kas reaguoja. Matomai, anoniminiams pašnekovams svarbu tik pasidalinti pačiu įspūdžiu. Pirmą kartą aš nesupratau esmės. Antrą - nepatingėjau paieškos puslapyje kartu įvesti reikiamus raktažodžius izmaelis bei knyga. Jau pačios pirmos nuorodos rezultatų sąraše mane nukreipė reikiama linkme.
Prieš gerą dešimtmetį, kada prispyrė reikalas "pakrikštyti" patį save nauju, originaliu ir pasauliniame kompiuteriniame tinkle anonimiškumą garantuojančiu nickname'u, mano pasirinktas slapyvardis nieko bendro su Daniel Quinn romanu "Izmaelis" (angl. "Ishmael") neturėjo, tačiau lygiagretę tarp vieno iš pagrindinių knygos veikėjų vardo bei manojo nubrėžti be jokios abejonės galima, abiem atvejais šaltinis aiškus - Senasis Testamentas. Ne vieta ir ne laikas dabar dėstyti savąją teoriją dėl pasirinkto slapyvardžio, bet šis sutapimas gerokai vėliau mane supažindino su tikrai vertu dėmesio kūriniu.
Daniel Quinn "Izmaelis" - dialogas tarp telepatiškai bendraujančios gorilos ir paprasto žmogaus. Iš pradžių maniau, kad tai kažkokia šmaikšti ir lakoniška standartinio amerikietiškojo trumpaprotiškumo pašaipa, bet greit teko įsitikinti, jog nevalia apsiriboti viena individų grupe. Pamiršus homo sapiens egoistiškumą skaitytojui sudaroma galimybė į žmogaus (bei žmonijos) atsiradimą, vystymąsi pažvelgti kiek kitokiu kampu, iš nepriklausomo stebėtojo vietos. Jei pašnekovų diskusijos metu gimstanti tiesa neapverčia skaitytojo vertybių skalės aukštyn kojomis, tai bent jau susimąstyti privers tikrai. Ar tikrai mes - aukščiausias laiptelis evoliucijos pakyloje? Ar žmonija - vienintelė pasaulio ateitis?
Nedvejodamas Daniel Quinn "Izmaelį" įtraukiu į knygų sąrašą, pažymėtą būtina perskaityti. Dėkoju autoriui už tai, kad tai tik įžanga į trilogiją.
The Pirate Bay paieškos lauke įvedę originalų knygos pavadinimą rasite anglų kalba įgarsintą šios knygos variantą (audiobook). Beje, taip skaityti/klausyti yra smagiau nei galvojau. Nors su negyvu medžiu lentynoje lyginti negalima.